Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PYTANIA I PROBLEMY » DBAMY O KWIATY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Dbamy o kwiaty

  
Tabaluga71
12.09.2008 07:29:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #154010
Od: 2008-2-14
Fusy herbaciane zwalczą muszki...
Gdy nad twoimi ulubionymi roślinami zaczynają unosić się roje małych muszek , posyp ziemię w doniczce wilgotnymi fusami herbacianymi , a nieznośne owady wkrótce znikną .

Jak często podlewać rośliny ?...
Większość roślin wystarczy podlać obficie raz w tygodniu wodą o temperaturze 24 - 28 stopni C . Najlepiej , by woda miała temperaturę wyższą o 2 - 4 stopnie od temperatury pomieszczenia . Paprocie należy podlewać regularnie , co 2 dni , małymi dawkami wody . Kaktusy i pozostałe sukulenty wystarczy podlać raz na 10 dni .

Pielęgnacja krotona...
Kroton potrzebuje dużo ciepła i rozproszonego światła . Najlepsze podłoże to mieszanka składająca się z 2 części ziemi do kwiatów doniczkowych oraz jednej części mieszanki kompostu , torfu oraz piasku . Latem ziemia powinna być stale wilgotna . Nie wolno jednak dopuścić do zalania korzeni . Zimą ogranicz podlewanie i systematycznie zraszaj roślinę . W marcu ( podczas przesadzania ) i we wrześniu zasilaj kroton nawozem ( np . typu osmocote ) . Przekonasz się , jak wspaniale będzie rósł .

Jak pielęgnować kaktusy ?...
Latem ustaw je w słonecznym miejscu , podlewaj 2 razy w tygodniu i zasilaj nawozem do kaktusów . Zimą wstaw kaktusy do jasnego , chłodnego pomieszczenia ( do 10 st . C ) i ich nie podlewaj . Przesadzaj kaktusy raz na 4 - 6 lat ( podlej je po 3 - 4 dniach od przesadzenia ) . Pamiętaj , aby ziemię wymienić na nową . Najlepsze jest podłoże z mieszaniny piasku i kompostu ( dwie objętości piasku i jedna kompostu ) .

Sposób na szkodniki...
Pokrój w słupki kilka ząbków czosnku i powtykaj je ( w równych odstępach ) do ziemi w doniczkach - aromat czosnku na pewno odstraszy szkodniki , a nie zaszkodzi kwiatom .

Niezawodny sposób na mszyce...
Szare mydło ubij z taką ilością wody , by powstało dużo piany . Nanieś pianę na części rośliny zaatakowane przez mszyce . Następnego dnia roślinę opłucz pod pryśnicem . Zabieg powtórz po 2 - 3 tygodniach ( wtedy bowiem może nastąpić kolejny wylęg szkodników ) .

Napar ze skrzypu zwalcza szkodniki...
Jeśli chcesz , by twoje kwiaty były odporne na szkodniki i choroby wywołane przez grzyby , co 4 - 6 tygodni opryskuj je ostudzonym do temperatury pokojowej naparem ze skrzypu . Możesz użyć herbatki fix lub przyrządzić napar z suszonego ziela ( łyżka na pół litra wody ) . Innym wypróbowanym preparatem jest ciepła woda ( ok . 40 st . C ) wymieszana z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń .

Jak pozbyć się przędziorków ?...
Rośliny zaatakowane przez przędziorki wypłucz zimną wodą . Jej strumień kieruj od dołu na spód liści . !0 - minutowy zabieg powtórz po 2 - 3 tygodniach . Dodatkowo rośliny o ozdobnych zielonych liściach możesz podlewać mlekiem , a rośliny kwitnące - piwem . Kuracje takie przeprowadzaj raz na 2 - 3 tygodnie wiosną i w pierwszej połowie lata .

Rośliny balkonowe w domu...
Część stojących na balkonie roślin doniczkowych na jesień przenosisz do ciepłych pomieszczeń . Może się jednak zdarzyć , że wraz z nimi trafią do mieszkania szkodniki . Jeśli w porę ich nie zauważysz , zagrożą one innym kwiatom . Dlatego też przyjrzyj się dokładnie liściom przenoszonych roślin . Jeśli zauważysz niepokojące zmiany , wstaw rośliny do wanny i opłucz dokładnie letnią wodą .

Za dużo słońca...
Srebrzystobiałe , brunatne lub czerwone plamy na liściach to ślad po oparzeniach słonecznych . Jeżeli zauważysz podobne zmiany na swoim kwiatku , koniecznie przestaw doniczkę w mniej słoneczne miejsce .

Rośliny uprawiane bez ziemi...
Niektóre rośliny doniczkowe możesz uprawiać w samej wodzie . Są to m . in . : kroton , dracena , bluszcz , figowiec , nefrolepis , peperomia , szeflera , filodendron , monstera . Do uprawy hydroponicznej nadają sie również gatunki kwitnące : hoja , skrzydłokwiat , anturium , poinsecja , kalanchoe i hibiskus .

Pielęgnacja roślin tropikalnych...
Rośliny tropikalne uprawiane na żyznym podłożu nie potrzebują zbyt intensywnego dokarmiania . Wymagają jednak naturalnych nawozów o zwiększonej ilości potasu . Posadź je więc w świeżej ziemi z dodatkiem kompostu . Przy pielęgnacji kieruj się zasadą : rośliny o dużych liściach zasilaj nawozami częściej niż gatunki o drobnym ulistnieniu .

Jakie kwiaty do kuchni ?...
Ze względu na specyficzne warunki panujące w kuchni , niektóre kwiaty źle się tam czują . Z powodzeniem jednak możesz postawić w kuchni fiołek afrykański , pantofelek , szlumbergerę , kawiorek ( nerterę ) , a także senecio , axifagę i soleirolię . Kwiatami tymi możesz udekorować parapet okna kuchennego , ale tylko wtedy , gdy jest ono dobrze nasłonecznione . Jest to również b . dobre miejsce na domowy ogródek ziołowy .

Wymagająca paprotka...
Najłatwiejsze w uprawie paprotki to nefrolepis wyniosły ( znosi wszystkie niekorzystne warunki oprócz ciasnoty i potrącania liści ) i łosie rogi ( długowieczny , nie wymaga przesadzania ) .Wszystkie paprotki potrzebują pół cienistego stanowiska ( na oknie północnym lub północno - wschodnim ) i wilgotnego powietrza . Ziemia w doniczce powinna zawierać 1/3 torfu . Najlepsza temperatura dla kwiatu to 18 - 20 st C . Im cieplej , tym obficiej musisz paprotkę podlewać - latem 2 - 3 razy w tygodniu , zimą najwyżej dwa razy . Pamiętaj też , aby nadmiar wody nie pozostawał w podstawce dłużej niż 20 minut .

Niebezpieczne rośliny...
Wilczomlecz piękny , oleander , mirt zwyczajny , diffenbachia , cyklamen perski oraz hyazintus orientalis mają właściwości trujące . Żaden z tych kwiatów nie zagraża domownikom samą obecnością . Nie powinny one jednak stać w dziecinnym pokoiku ani w salonie na podłodze . Zabiegi przy tych roślinach powinno się wykonywać w gumowych rękawiczkach . Po zakończeniu pracy umyj ręce i narzędzia .

Gwiazda betlejemska...
Zwana inaczej poisencją lubi miejsca dobrze oświetlone , ale nie na oknie i z daleka od kaloryfera . Podlewaj ją 2 - 3 razy w tygodniu , wtedy gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha . Co 2 - 3 tygodnie zasil ziemię słabym roztworem nawozem do roślin kwitnących ( połową zalecanej na opakowaniu dawki ) . Kiedy liście pożółkną i zaczną opadać , to znak , że roślinie jest za gorąco , za sucho oraz za ciemno . Ustaw więc ją bliżej okna i zacznij trochę obficiej podlewać . Pamiętaj także , że nie lubi ona przeciągu .

Aby cyklameny kwitły dłużej...
Fiołki alpejskie ustaw na oknie od strony południowo - zachodniej . Chroń je przed ostrym słońcem . Doniczki z podstawkami postaw na tacy lub w płaskiej misie , wypełnionej piaskiem lub mchem . Wytworzy się korzystny , wilgotny mikroklimat , w którym fiołki długo i bujnie kwitną . Cyklomeny dokarmiaj roztworem nawozu o zwiększonej ilości fosforu i potasu . Ogranicz nawozy z przewagą azotu .

Fusy po kawie - idealny nawóz...
Nie wyrzucaj fusów po czarnej kawie ! To doskonały nawóz , dzięki któremu kwiaty będą bujnie rosły . Również woda , w której płukaliśmy mięso stanowi doskonałą odżywkę .

Skorupki jaj odżywią kwiaty...
Bogate w wapń , pokruszone skorupki jajek włóż do naczynia i zalej wodą . Po 2 - 3 tygodniach podlej nią kwiaty doniczkowe . Zadziała jak najlepszy nawóz .

Jak podlewać kwiaty ?...
Nie podlewaj kwiatów wodą odstaną , bo rozwijające się w butelce bakterie i glony im szkodzą . Nie używaj też do tego wody mineralnej . Paprocie , maranty , araukarie , azalie , drzewka cytrusowe i gardenie lubią wodę przegotowaną .

Aby nie zalać parapetów...
Aby woda nie zalewała stoliczków , czy parapetów , na których stoją kwiaty , warstwa ziemi powinna sięgać około 1 - 2 cm poniżej krawędzi doniczki . Możesz też wlewać wodę do głębokich miseczek , w których ustawisz rośliny .

Kiedy i jak je przesadzać ?...
Rośliny doniczkowe możesz przesadzać od lutego do kwietnia , a nawet do maja . Czasami wystarczy wymienić wierzchnią warstwę starej ziemi . Gdy korzenie rośliny rozrosły się i wychodzą przez otwór w dnie doniczki , musisz roślinę przesadzić do większego pojemnika .

Woda z mlekiem dla paprotek...
Liście paprotki będą soczyście zielone , jeśli raz w tygodniu podlejesz kwiat wodą z dodatkiem mleka . Wystarczy , jeśli do litra wody wlejesz pół szklanki mleka . Już po 4 zabiegach zauważysz , że blade liście nabierają nasyconej barwy . Możesz też przez 2 - 3 tygodnie podlewać je mocną schłodzoną herbatą .

Gdy rośliny zaczną więdnąć...
Rośliny doniczkowe , które lekko zwiędły , ponieważ nie były wystarczająco podlewane lub stały w pełnym słońcu , możesz ożywić . Wystarczy , że kilka razy w miesiącu podlejesz je roztworem nadmanganianu potasu . Do litra wody dodaj trzy kryształki .

Usuwaj zwiędłe liście...
Kwiaty doniczkowe będą wypuszczały piękne i zdrowe nowe pędy , jeśli nie zapomnisz o regularnym usuwaniu zwiędłych kwiatów i liści .

Powietrze dla korzeni...
Od czasu do czasu zbitą wierzchnią warstwę ziemi w doniczce porusz np . widelcem . Korzenie roślin będą wtedy lepiej oddychały .

Gdy fikus gubi liście...
Jeśli fikus zaczyna tracić liście , wcale nie musi to oznaczać , że roślina choruje . Zrób wtedy niewielkie nacięcie na łodydze - tuż nad miejscem , z którego odpadł liść . Zobaczysz , że niebawem wyrośnie z niego nowy .

Jak dbać o choinkę ?...
Jeśli kupujesz świerk z korzeniami , wybieraj posadzony w pojemniku kilka miesięcy wcześniej . Wtedy drzewko ma dobrze rozwinięty system korzeniowy . W ciepłym pokoju choinka powinna stać nie dłużej niż 10 dni . Nie zapomnij o codziennym podlewaniu . Potem przenieś świerk do chłodnego pomieszczenia lub - jeśli zima nie jest zbyt mroźna - na balkon . Donicę owiń grubym kocem , żeby korzenie nie przemarzły . Wiosną , gdy tylko rozmarznie ziemia , przesadź choinkę do ogródka .
  
Electra26.04.2024 11:38:38
poziom 5

oczka
  
biel
04.04.2012 12:00:04
poziom 4



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Kraków

Posty: 328 #911496
Od: 2008-12-28
Kwiaty za mną nie przepadają... A może właśnie kuchnia im zaszkodziła... Rzeczywiście w pokoju mają się lepiej. Ale żeby padały mi kwiaty, które są opisywane jako wymagające mało opieki i rosnące nawet bez ingerencji człowieka. W pewnym momencie się podłamałam jak mi "anginka" padła. Już niby się rozwinęła z naszczepki, po czym padła zupełnie.
A moja mama i babcia uwielbiały kwiaty...

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PYTANIA I PROBLEMY » DBAMY O KWIATY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!