Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PRAWO » UMOWA O PRACĘ NA ZASTĘPSTWO

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Umowa o pracę na zastępstwo

  
Tabaluga71
11.04.2008 10:12:22
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #98422
Od: 2008-2-14
Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego czy choroby.

Pracodawca, który będzie chciał zastąpić pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, będzie mógł zatrudnić inną osobę na czas tej konkretnej nieobecności. Ze względu na przewidywany czas zakończenia trwania umowy (poprzez powrót do pracy zastępowanego pracownika) do umowy o pracę na zastępstwo stosuje się zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Tak jak w przypadku pozostałych umów o pracę, także umowa o pracę na zastępstwo powinna - obok elementów specyficznych dla tej umowy - zawierać także wszystkie elementy standardowej umowy o pracę tzn. określać miejsce pracy, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin rozpoczęcia pracy itd.

Warunki zatrudnienia określone w umowie o pracę na zastępstwo mogą się różnić od warunków zatrudnienia zastępowanego pracownika. Z istoty zastępstwa wynika, że umowa o pracę na zastępstwo powinna określać ten sam rodzaj pracy (stanowisko) co rodzaj pracy zastępowanego pracownika. Umowa o pracę na zastępstwo może określać inny wymiar czasu pracy i inną wysokość wynagrodzenia za pracę aniżeli umowa o pracę pracownika, który zostaje zastąpiony.

Pracodawca może zawierać z pracownikiem nieograniczoną liczbę kolejnych umów na zastępstwo. Istotne jest, aby istniała faktyczna potrzeba zastępstwa nieobecnego pracownika.

Każda ze stron może w dowolnym czasie rozwiązać umowę na zastępstwo za 3-dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na zastępstwo i umowa na czas określony różnią się zakresem ochrony stosunku pracy zatrudnionych na ich podstawie kobiet w ciąży. W przypadku umowy na zastępstwo nie stosuje się bowiem przepisów gwarantujacych przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu, gdy termin zakończenia umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Rozwiązuje się z upływem czasu na jaki była zawarta.
  
Electra18.04.2024 20:40:38
poziom 5

oczka
  
Maliga
31.12.2018 01:33:18
Grupa: Użytkownik

Posty: 6 #2623596
Od: 2018-12-31
Przy zatrudnianiu na zastępstwo pojawi się także kwestia przeszkolenia pracownika z zakresu BHP. To typowy problem przy dużej rotacji pracowników. Wyczerpującą wiedze na ten temat znajdziesz w artykule

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PRAWO » UMOWA O PRACĘ NA ZASTĘPSTWO

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!