Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NIEPEŁNOSPRAWNI » ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY A ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAW

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zasiłek pielęgnacyjny a orzeczenie o niepełnospraw

  
Tabaluga71
12.03.2008 07:54:47
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #76931
Od: 2008-2-14
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r. rząd pracuje nad nowelizacją ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

Według zakwestionowanych przez TK przepisów osoba, która po raz pierwszy stara się o zasiłek pielęgnacyjny, dostaje go dopiero po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Jeżeli od momentu złożenia wniosku o zasiłek, a uzyskaniem orzeczenia upływa np. miesiąc czy dwa, to za ten czas zainteresowany nie otrzymuje zasiłku.

Ma się to zmienić po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Według niej zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, jeżeli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania orzeczenia zainteresowany złoży wniosek o zasiłek pielęgnacyjny.

- Chcemy uniknąć nie tylko utraty zasiłku w konsekwencji oczekiwania na orzeczenie, ale także sytuacji, gdy osoba, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności kilka lat temu, teraz starałaby się o zasiłek pielęgnacyjny za kilka lat wstecz. Stąd trzy miesiące na złożenie wniosku od uzyskania orzeczenia - mówi Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli świadczeniobiorca ponownie ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu, to takie świadczenie również będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia.

Według nowych przepisów, zasiłek pielęgnacyjny będzie się należał tylko osobom mającym odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu, oraz osobom powyżej 75. roku życia.

Wsparcie mają również uzyskać rodzice opiekujący się dziećmi przebywającymi na stałe w placówkach całodobowego pobytu, jeśli zabierają je do domu na weekendy, ferie czy z powodu choroby. Uzyskają wtedy prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (pracujący), lub świadczenia pielęgnacyjnego (niepracujący).

Jeżeli natomiast zdarzy się osoba wyłudzająca świadczenia rodzinne, to musi się ona liczyć z konsekwencjami finansowymi. Jeśli urząd stwierdzi, że wypłacono pomoc na podstawie świadomego wprowadzenia w błąd przez świadczeniobiorcę, to ten będzie musiał zwrócić całą kwotę pomocy. Dodatkowo, nawet jeśli w kolejnym okresie zasiłkowym taka osoba będzie miała prawo do świadczeń, to gmina nie wypłaci mu ich za pierwsze trzy miesiące.

Nowelizacja zmieni również sytuację tych, którzy stali się opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionej osoby pełnoletniej - po nowelizacji nie będzie im już przysługiwać becikowe.

Źródło: Rzeczpospolita
  
Electra26.04.2024 12:11:17
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NIEPEŁNOSPRAWNI » ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY A ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAW

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!