Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTYKONCEPCJA » WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA (SPIRALA)

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

  
Tabaluga71
08.03.2008 10:41:04
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #74913
Od: 2008-2-14
W przypadku spirali, są dwie możliwości.






Pierwsza to tradycyjna spiralka - drucik miedziany owinięty wokół plastikowej podstawy. Jony metalu - miedzi lub srebra, hamują ruch plemników i działają plemnikobójczo. Ramiona spirali również utrudniają plemnikom przedostawanie się do jajowodów.




Druga opcja to wkładka hormonalna. Cała wykonana jest z plastiku i przypomina literkę T.



Jej pionowe ramiona zawierają kapsułki, z których stopniowo uwalnia się hormon. Przy zbiorniczku, a w zasadzie na jego końcu przymocowane są nitki, po założeniu spiralki lekarz ginekolog przycina je. Hormon, który uwalnia się z ramion spirali działa miejscowo na błonę śluzową macicy i powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co blokuje przenikanie plemników do jamy macicy.



To dość istotna informacja, że hormon działa miejscowo a nie jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych, które działają na cały organizm.






Dane dotyczące spirali są następujące: na tysiąc kobiet mających założoną spiralę tradycyjną zachodzi w ciąże około 20 pań. Imponujące dane dotyczą nowoczesnych spiral hormonalnych. Na 1000 kobiet mających właśnie spiralkę hormonalną tylko 1 zachodzi w ciąże.






Kto i kiedy zakłada spiralkę?






Wkładkę (inna nazwa - spiralka) niezależnie od rodzaju (zwykła, hormonalna) może założyć tylko ginekolog. Poprzedzi to badanie ginekologiczne i ocena ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Konieczne są wyniki cytologii. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz może doradzić pacjentce jaki rodzaj spirali będzie dla niej najlepszy. Wkładkę dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjentki, a także portfela. Tak kochane Panie, taka przyjemność kosztuje. Wkładka zwykła w granicach 400zł, a za wkładkę hormonalną musimy już zapłacić ponad 1000zł.



Założenie spirali jest możliwe w każdym momencie, jednak najlepiej zrobić to dwa lub trzy dni przed końcem krwawienia. Z kilku powodów: krwawienie jest znakiem że kobieta nie jest w ciąży, zaś kanał szyjki macicy podczas menstruacji jest naturalnie rozszerzony, co ułatwia wprowadzenie spirali do środka.






Czy kobiety które nie rodziły mogą stosować spiralkę?






Jest to możliwe w przypadku nowoczesnej wkładki hormonalnej, gdyż ryzyko powikłań jest minimalne. Taką spiralkę lekarz może założyć młodej kobiecie, która jeszcze nie rodziła.




Czy młode mamy mogą stosować spiralkę?






Tak. W przypadku nowoczesnej wkładki, także mamy karmiące, już 6 tygodni po porodzie mogą się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą.






Czy wkładka zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?






Wkładki jakie stosuje się w Polsce zostały gruntownie przebadane i z badań wynika że są bezpieczne. Nie ma więc podstaw do obaw. Jednak bardzo ważna jest kontrola ginekologiczna.



Miesiąc po założeniu spirali należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Lekarz musi się upewnić ze wkładka jest prawidłowo założona, jeśli wszystko jest prawidłowo, wystarczy raz na pół roku zgłaszać się na kontrolną wizytą. Oczywiście jeśli pojawi się silny ból, lub niepokojące sygnały, należy natychmiast zgłosić się do lekarza!






Czy wkładka jest wyczuwalna? Czy spirala przeszkadza podczas współżycia?






Kobieta sama może sprawdzić, czy wkładka jest na swoim miejscu, należy przyjąć pozycje jak w gabinecie ginekologicznym. Nogi rozsunięte - lekko zgięte w kolanach, wsunąć do pochwy palec środkowy. Wtedy można wyczuć końcówki nitek.



Sporadycznie się zdarza że wkładka jest wyczuwalna podczas stosunku. Partner może poczuć ukłucie cieniutkich plastikowych nici. Nitki są przymocowane na końcu spirali, pozostawia się je tam na wypadek konieczności usunięcia spirali. Jednak nie ma przeszkód, by lekarz skrócił nitki i dopasował je, by nie przeszkadzały przy stosunku.






Jeśli kobieta mimo spirali zajdzie w ciąże, czy spirala może uszkodzić płód?






Nie ma 100% pewnej antykoncepcji. Sporadycznie, ale zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, lekarz może nie usuwać spirali, bo mogłoby to zwiększyć ryzyko poronienia. Lekarze są zdania że bez wyciągania spirali bezpiecznie można urodzić dziecko.
źródło:int


  
Electra19.04.2024 22:01:16
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTYKONCEPCJA » WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA (SPIRALA)

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!