Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » JA I ON » WOJNA ALBO POKÓJ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Wojna albo pokój

czyli jak rozmawiać ze współmałżonkiem
  
Tabaluga71
13.03.2008 08:25:45
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #77657
Od: 2008-2-14
Słowa mogą leczyć rany serca, ale mogą je też zadawać. Jak zmienić swój sposób mówienia, by stały się naszymi sprzymierzeńcami?

Przyjaciółka zwierzyła mi się ostatnio, że jej rozmowy z mężem coraz częściej kończą się kłótnią. "Dlaczego?" - pytała mnie zaniepokojona.
Okazuje się, ze zwykłe z pozoru rozmowy bywają tak naprawdę wojną między dwojgiem ludzi. A często dałoby się tego uniknąć, gdyby staranniej dobierali słowa dla wyrażania własnych myśli.


Niepotrzebne złośliwości
Słowa krytyki słyszymy codziennie: "Zachowałaś się jak idiotka...", "Czy wiecznie musisz o wszystkim zapominać..." lub złośliwe: "Znowu przypaliłaś obiad?", "Taki geniusz, a pomylił się w liczeniu...". Jeśli często słyszy się negatywne komentarze, zaczyna się w nie wierzyć. Krytyka zniechęca do starań, denerwuje, wywołuje chęć obrony przez atak. Epitety ranią zwłaszcza wtedy, gdy padają w obecności obcych ludzi.
Co w zamian?
Krytykujmy zachowanie, a nie osobę. Jeśli powiemy: "W tym wyliczeniu jest błąd", będzie to oznaczało: "Trudno, każdy może się pomylić". "Następnym razem mi się uda" - pomyślimy. "Musiałaś być bardzo zamyślona, gdy gotowałaś obiad" - oznacza: "Przykro mi, że tak się stało, ale wiem, że na co dzień ci się to nie zdarza" i wywołuje reakcję: "Dzisiejsza sytuacja to przypadek, jutro postaram się ugotować coś pysznego". Wyrażanie dezaprobaty może więc mieć pozytywny skutek.


To jest rozkaz!
"Masz to zrobić", "musisz", "natychmias" - słowa znane z dzieciństwa. W takiej formie rodzice wydawali nam polecenia, często podkreślając słowa gniewnym wzrokiem i ostrym tonem. Dorosły człowiek źle reaguje, gdy współmałżonek wciela się w rolę surowego rodzica: "Zrób to natychmiast!", "Masz w tej chwili wymienić tę uszczelkę!". Gdy słyszymy takie polecenia, bunt i przekora pojawiają się wręcz odruchowo.
Co w zamian?
Po pierwsze zmień ton, po drugie przypomnij sobie zaczarowane słówko "proszę". Zawsze poskutkuje. Możemy też zadziałać bardziej dyplomatycznie: "Kochanie, miałeś wymienić żarówkę i naprawić kran. Którą z tych rzeczy mógłbyś się dzisiaj zająć?". Jeśli damy partnerowi możliwość wyboru, najczęściej zrobi, co chcemy, zupełnie zapominając, że buntował się przeciwko obu czynnościom.


Ty nigdy, ty zawsze
Często w awanturze wypomina się dawne potknięcia, zwłaszcza gdy wyczerpały się inne argumenty. "Nie dbasz o mnie, nie obchodzę cię, znowu jest jak wtedy, kiedy zapomniałeś o moich urodzinach!" - mówi żona do męża, który przed paroma laty raz jeden zapomniał jej kupić kwiaty z okazji urodzin.
Co w zamian?
Moja znajoma skutecznie oduczyła się wywlekania starych spraw. Jak? Przygotowała sobie kartkę ze spisem dobrych rzeczy, które zrobił w przeszłości jej mąż, i za każdym razem, gdy korciło ją, żeby mu coś wypomnieć, brała tę kartkę do ręki i czytała sobie kilka punktów. Kiedyś się zdarzyło, że przeczytała je głośno. Efekt był niesamowity: zaskoczony mąż starał się szybko przypomnieć sobie, co żona zrobiła dobrego i prześcigali się w mówieniu sobie miłych rzeczy...



Cudze chwalicie
"Żona Piotra wygląda tak elegancko, a ty masz siano na głowie...", "Mąż Eli ma świetna pracę i służbowy samochód, a ty...". Jak można zareagować na coś takiego? Tylko złośliwym "Trzeba się było ze mną nie żenić!". I wojna gotowa. Nie doceniamy tego, co mamy, a podkreślamy to, czego nam brak. To obniża samoocenę partnera, rani go, a do tego wzbudza niechęć do osoby stawianej za wzór.
Co w zamian?
Unikajmy porównań jak ognia. Jeśli można - pochwalmy, jeśli to konieczne - skrytykujmy, ale bez mieszania do tego osób trzecich. "Upnij włosy, chyba będzie ci ładniej", "Byłoby nam łatwiej, gdybyś więcej zarabiał, ale i tak jesteś wspaniały, że zajmujesz się dziećmi...". Życzliwe słowa, a przecież myśl została przekazana.



"Dobre" rady
"No, rób, jak Ci mówię", "Jak zwykle zrobisz po swojemu, ale gdybyś mnie posłuchał, byłoby na pewno lepiej". Stanie nad głową, wtrącanie się i dyrygowanie potrafi wyprowadzić z równowagi najspokojniejszego człowieka. A stąd już tylko krok do przykrych słów, a może i kłótni.
Co w zamian?
Pogódźmy się z tym, że nasz partner to już dorosły człowiek. Ma własny rozum i doświadczenie. Udzielajmy mu rady i pomocy tylko wtedy, kiedy o nią prosi. Do obranego celu można dojść różnymi drogami. Nie zmuszajmy współmałżonka, by koniecznie szedł tą naszą.


Mimo uszu
Zdarza się, że partner zaczyna rozmowę o czymś niemiłym, co spotkało go w ciągu dnia. Oczekuje zrozumienia i pocieszenia, a otrzymuje lekceważący komentarz: "Jak zwykle przesadzasz..." albo "Może ci się wydawało?". Jaką reakcję to wywołuje? Kobiety z reguły płaczą lub krzyczą, mężczyźni rozżaleni zamykają się w sobie.
Co w zamian?
Dajmy ukochanej osobie to, czego potrzebuje, bez względu na nasze zdanie na ten temat. Wysłuchanie, przytulenie - to najlepsza terapia. O racjach lub ich braku możemy porozmawiać później, gdy opadną emocje. Albo nigdy, jeśli osoba zainteresowana nie zechce do tego wracać.


Pranie brudów
Kłótnie przy świadkach powodują często, że pokonany zaczyna podświadomie unikać tych osób - nikt przecież nie czuje się dobrze w obecności obcego człowieka, który zbyt wiele o nim wie. Co więcej, wyrabiają złą opinię o obu stronach związku, ranią i stanowią wodę na młyn dla sąsiedzkich plotek.
Co w zamian?
Pamiętajmy o przysłowiu, że brudy pierze się we własnym domu. Jeśli mamy coś na sercu, powiedzmy to sobie w cztery oczy. Rozwiążmy problem i pokażmy się światu jako zgodny związek.




Niezależnie od sytuacji pamiętajmy, że każdą sprawę można załatwić spokojnie
i tak, by nie zranić ukochanej osoby.


(Weronika Hass; Poradnik domowy - marzec 2001)

  
Electra02.05.2024 09:17:33
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » JA I ON » WOJNA ALBO POKÓJ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!