Całun sprzed 2,3 tys. lat w delcie Czerwonej Rzeki
Doskonale zachowany, kompletny całun pogrzebowy z epoki brązu odnaleźli w trakcie ostatnich prac archeolodzy badający nietypowy grób na wietnamskim stanowisku Dong Xa.
Według badaczy, jest to najstarszy zabytek tego typu odnaleziony dotychczas w południowo-wschodniej Azji - informuje serwis internetowy "Merimbula News".

Odnaleziony całun jest częścią wyposażenia grobu z epoki brązu. Zmarły, członek kultury Dongson, został pochowany w drewnianej rufie czółna na stanowisku Dong Xa, leżącym ok. 50 km na południowy-wschód od Hanoi, w delcie Rzeki Czerwonej. Na niezwykły pochówek australijscy badacze natrafili w grudniu zeszłego roku. Prace przeprowadzone w ostatnich tygodniach pozwoliły na odwinięcie zwłok zmarłego z całunu.

Wykopaliskami, prowadzonymi przez archeologów z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze wraz ze specjalistami z Muzeum Narodowego Australii, kieruje prof. Peter Bellwood. Analizą wyjątkowego całunu zajmuje się dr Judith Cameron, specjalistka w dziedzinie badania i konserwacji zabytków tekstylnych.

Prace nie były prowadzone na stanowisku, cały pochówek wraz łodzią został przewieziony do muzeum w Hung Yen. Tam, w specjalnie zaciemnionym pomieszczeniu australijscy specjaliści wraz z archeologami wietnamskimi rozpoczęli zdejmowanie warstwy błota, w którym trumna zrobiona z rufy łodzi spoczywała przez ostatnie dwa tysiąclecia.

"Znajdowane wcześniej zabytki tekstylne uległy zniszczeniu po wystawieniu na działanie światła. Tkanina przetrwała w dobrym stanie również dlatego, że tlen atmosferyczny nie przedostał się przez warstwę gęstego mułu, w którym ją znaleziono" - powiedziała dr Cameron.

Po starannym odwinięciu materii ze zwłok okazało się, że całun ma ponad 2 m długości i 60 cm szerokości. Tkanina została wykonana z włókien łyka rami (pokrzywy chińskiej) lub konopi. Materiał ma grubość ok. 1 mm. Całun liczący, zdaniem odkrywców, ok. 2,3 tys. lat jest najstarszym zabytkiem tekstylnym z terenu Azji południowo- wschodniej.

Dalsze analizy całunu ekipa dr Cameron zapowiedziała na lipiec bieżącego roku. Do tego czasu zabytek przejdzie wstępne prace konserwacyjne i będzie przechowywany w chłodni w Hanoi.

Kultura Dongson jest jedną z kilku kultur epoki brązu, które rozwijały się w Azji południowo-wschodniej w I tysiącleciu p.n.e. Członkowie tej kultury są dobrze znani archeologom z powodu wytwarzania charakterystycznych brązowych bębnów zdobionych rytami. Ostatnie prace australijskich archeologów w Wietnamie wykazały wiele podobieństw pomiędzy zabytkami Dongson i pozostałościami kultur Yunnan i Guangdong, które w tym samym okresie rozwijały się na terenie południowych Chin.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM