Grób skrzynkowy datowany na ok. 600 r. p.n.e.
Niedaleko placu budowy autostrady A1, przypadkowo archeolodzy z Grudziądza odkryli grób skrzynkowy datowany na ok. 600 r. p.n.e. Na znalezisko natrafił przypadkowo rolnik z miejscowości Nowe Marzy w powiecie świeckim (woj. kujawsko - pomorskie).
Kiedy obchodził swoje gospodarstwo na skarpie wiślanej, z której niedawno obsunęła się ziemia, znalazł fragmenty ceramiki. Zebrał je i zawiózł do Muzeum w Grudziądzu.
Tam archeolodzy obejrzeli znalezione kawałki. Natychmiast pojechali z rolnikiem na wspomnianą skarpę. Okazało się, że potłuczona ceramika leżała przy grobie skrzynkowym. Jak powiedziała Małgorzata Kurzyńska, archeolog z Muzeum w Grudziądzu, znalezisko datowane jest na ok. 600 r.p.n.e i jest charakterystyczne dla kultury Pomorskiej. Wewnątrz znajdowały się trzy popielnice i kilka małych naczyń. Każdy etap prac przy grobie został sfotografowany i narysowany. Znalezisko trafi do Muzeum w Grudziądzu i tam będzie je można oglądać, jak inne znaleziska z terenu powiatu świeckiego - m.inn. biżuterię z grodziska Talerzyk w Grucznie i popielnice twarzowe ze Świecia - Marianek i Ernestowa.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM