Pies i kleszcze
Kleszcze również stanowią zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. Chociaż większość ich ugryzieri nie wyrządza psu długotrwałych szkód, to zdarza się jednak, że kleszcze mogą być przyczyną poważnych chorób - na przykład babeszjozy czy boreliozy. Zalecamy następujący sposób postępowania w celu uchronienia psa przed kleszczami: 1. Jeśli planujesz spacery z psem po lesie, parku lub okolicy porośniętej krzakami, najpierw kup dla niego dobrej jakości repelent lub obrożę przeciw pchłom i kleszczom. Poproś lekarza weterynarii, aby doradził Ci produkt odpowiedni dla Twojego psa.
2. Po każdym spacerze obejrzyj skórę i sierść psa w poszukiwaniu kleszczy. Szczególnie dokładnie sprawdź jego uszy, szyję, pachwiny, brzuch i ogon.
3. Jeśli znajdziesz kleszcza, szybko go usuń, zanim przyssie się do skóry psa. Jeśli natomiast później odkryjesz przyczepionego, napęczniałego od krwi, kleszcza, którego wcześniej przeoczyłeś, usuń go i obserwuj psa, czy przypadkiem nie wystąpią u niego takie niepokojące objawy, jak: nadmierny świąd lub ból, utrata apetytu, osowiałość, napady gorączki, obrzęk stawów, powiększenie węzłów chłonnych lub „wędrująca" kulawizna, która przenosi się z jednej kończyny na drugą. Zwróć się niezwłocznie do lekarza weterynarii, jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojego psa.

Usuwanie kleszczy Aby bezpiecznie usunąć kleszcza przyczepionego do skóry psa, postępuj jak niżej:
1. Przetrzyj kleszcza i otaczającą go skórę wacikiem nasączonym alkoholem.
2. Złap kleszcza pęsetąjak najbliżej skóry, aby uchwycić jego główkę, i obróć go wokół osi, aby poluzować jego uchwyt.
3. Wyciągnij kleszcza i zdezynfekuj skórę w miejscu, gdzie był przyczepiony.


  PRZEJDŹ NA FORUM