Choreoterapia - leczenie poprzez taniec
Najczęściej człowiek sięgał, i nadal sięga, po taniec pod wpływem różnorodnych przeżyć natury emocjonalno-estetycznej takich jak uniesienie, zachwyt, radość wzburzenie lub smutek. Czynił tak od samego początku swojego istnienia przypisując tańcom magiczną siłę i uzdrawiającą moc. Również współczesnemu człowiekowi ruch taneczny pozwala wyrażać uczucia, emocje, pragnienia i wszystko to, co dzieje się w jego wnętrzu, co jest dla niego najistotniejsze, a przede wszystkim najintymniejsze, w sposób niewerbalny łatwiejszy niejednokrotnie niż kontakt słowny.

Wpływa dobroczynnie na całą osobowość człowieka, na sferę fizjologiczną, emocjonalną i społeczną. U tańczących przyczynia się do wzrostu pewności siebie, do zmniejszenia nadmiernego samokrytycyzmu i przełamania nieśmiałości.


Taniec stosuje się również w profilaktyce osób zdrowych oraz w usprawnianiu pacjentów z niepełnosprawnościami ruchowymi, sensorycznymi i psychicznymi. W bezpośrednim kontakcie z tańczącym, terapeuta jest w stanie ustalić, gdzie blokowane są napięcia pochodzące z różnych sfer życia. Na podstawie obserwacji może on diagnozować, a następnie dobierać pacjentowi odpowiednie ćwiczenia korekcyjno-ruchowe i taneczne. Taniec może być lekarstwem na stresy, trudności i niedomagania, a jego uprawianie – reedukacją ciała i psychiki współczesnego człowieka.




  PRZEJDŹ NA FORUM