Jad pszczeli w walce z nadciśnieniem
Dzięki pszczelemu jadowi można lepiej poznać działanie kanałów jonowych, które wpływają między innymi na ciśnienie krwi - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine tak zmodyfikowali toksynę występującą w pszczelim jadzie, że może znaleźć zastosowanie w badaniu działania kanałów jonowych, kontrolujących bicie serca oraz odpowiedzialnych za odzyskiwanie soli przez nerki. Kanały jonowe selektywnie regulują przepływ małych jonów, takich jak jon sodowy, potasowy czy wapniowy.

Toksyna, zwana tertiapiną (TPN) hamuje przepływ jonów potasu przez błony komórkowe zatykając je od zewnątrz komórki. Kanały zwane Kir, które występują w komórkach nerek, sa nowym potencjalnym celem dla metod leczenia nadciśnienia. Pacjenci z genetycznymi defektami tych kanałów mają niskie ciśnienie krwi. Do przetestowania potencjalnej terapii potrzebny był środek specyficznie blokujący kanał jonowy. O ile TPN blokuje kanały sodowe zarówno w nerkach, jak i sercu, to po zmodyfikowaniu działa tylko na kanały w nerce. Udało się to osiągnąć po ponad 10 latach badań.

Zmodyfikowana toksyna jadu pszczelego, zwana TPNLQ, pozwoliła udowodnić, że możliwe jest selektywne blokowanie nerkowych kanałów Kir, dzięki czemu można myśleć o opracowaniu nowych leków o podobnym działaniu - jeśli badania na zwierzętach wykażą, że działając w ten sposób rzeczywiście można skutecznie leczyć nadciśnienie.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM