Metoda "leczenia psem"
Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale także doskonałym terapeutą. Wiedzą o tym pacjenci placówek medycznych, gdzie prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne z udziałem czworonogów.
Dziś organizatorzy programu "Pomóżmy razem" odwiedzili Klinikę Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i przekonywali jak ważną rolę dla dzieci spędzających wiele dni na oddziałach szpitalnych pełni dogoterapia. Zostały też podsumowane efekty rozpoczętej w zeszłym roku akcji promującej rehabilitację chorych i niepełnosprawnych przez ćwiczenia i zabawy z psami.

Dogoterapia, jest jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Praca z psim terapeutą jest szczególnie korzystna dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, a także po urazach centralnego układu nerwowego. Jak tłumaczy Magdalena Nawalecka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, zajęcia z udziałem psów, poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i zabawy, rozwijają dzieci, pobudzają ich zmysły, wspomagają ich rehabilitację umysłową i ruchową. Dzieci przechodzą przez tunele, pokonują slalom w towarzystwie psów. Odbywają się też zajęcia plastyczne.

Dr Grażyna Grabska z Kliniki Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka zauważa, że zajęcia z psim terapeutą pozwalają dzieciom zapomnieć o chorobie i traktować terapię jako formę zabawy.

15 czerwca, po raz drugi obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. W Polsce dogoterapia jest stosowana od 21 lat.


  PRZEJDŹ NA FORUM