Irena Sendler nie żyje
W wieku 98 lat zmarła Irena Sendler, kandydatka do pokojowej Nagrody Nobla i bohaterka warszawskiego getta, której życie zawdzięcza ponad 2,5 tysiąca dzieci Holocaustu.
Jak poinformowała gazeta.pl, Irena Sendler zmarła w poniedziałek o godzinie 8.40 w warszawskim szpitalu na ul. Płockiej. Ciężko chorowała. W kwietniu trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc oraz niewydolności krążenia. Jej stan lekarze oceniali jako ciężki.

Irena Sendler urodziła się w 1910 r. w Otwocku. Przed wojną studiowała polonistykę i działała w PPS. Podczas okupacji była społeczną działaczką. Od 1942 r. kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom "Żegoty". W 1943 r. została aresztowana przez Gestapo i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników.
Po decyzji Niemców o likwidacji warszawskiego getta, Irena Sendler postanowiła wraz ze swoimi pracownikami uratować znajdujące się tam dzieci. Wchodziła w przebraniu pielęgniarki, wyprowadzała je za mur i umieszczała w polskich rodzinach, sierocińcach i kilku klasztorach. Uratowała ponad 2 tys. żydowskich dzieci.

W 1965 r. instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał jej tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W 1983 r. pojechała do Jerozolimy i posadziła cedr w Alei Sprawiedliwych. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Z kolei w 2003 roku otrzymała Order Orła Białego.

W 2007 roku została zgłoszona była do Pokojowej Nagrody Nobla. Jej kandydaturę wysunął amerykański nauczyciel Norm Conrad w porozumieniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Izraela Ehudem Olmertem.

W tym samym roku Senat RP przyjął uchwałę, w której złożył hołd bohaterce warszawskiego getta i Radzie Pomocy Żydom - "Żegota". W uchwale czytamy: "Zespół kierowany przez Irenę Sendlerową, dziś już w większości nieżyjących osób świeckich i duchownych, przyczynił się w sposób decydujący do uratowania życia co najmniej 2500 dzieci skazanych na zagładę".

W kwietniu 2007 została odznaczona Orderem Uśmiechu. W maju tego samego roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM