Naukowcy odczytali staroperskie inskrypcje ..
czasy króla Dariusza I Wielkiego
Naukowcy odczytali starożytne inskrypcje, w których po raz pierwszy w języku staroperskim wymienione zostało imię Farnaka, wuja króla perskiego Dariusz I Wielkiego - donosi serwis internetowy Tehran Times.

Jak poinformował archeolog Shahrokh Razmju, kamienna tablica z inskrypcjami została odkryta przez niego w fundamentach monumentu podczas jednej z misji archeologicznych.
Znalezisko różni się od podobnych inskrypcji odnalezionych wcześniej w Persepolis stylem rytów oraz rodzajem użytego kamienia.

Po odczytaniu części tekstu sporządzonego pismem klinowym okazało się, że występują w nim imiona króla perskiego Dariusza I Wielkiego - panującego w latach ok. 520-486 p.n.e. - oraz jego wuja Farnaka.

Jak dotąd imię krewnego króla odnalezione zostało w tekstach historycznych sporządzonych w innych językach. W tekstach greckich wymieniano go jako Pharnacesa, zaś w tekstach elamickich występował jako Parnaka.

Jak wyjaśnił S. Razmju, Farnaka był ważną osobistością w początkach panowania Achemenidów - dynastii Hakmamanich, która objęła władzę w Persji w ok. 550 r. p.n.e. i rządziła nią do 330 r. p.n.e.

Według naukowca, w odczytanej inskrypcji Farnaka jest przedstawiony jako osoba piastująca stanowisko naczelnego nadzorcy ds. należności i wydatków.

Shahrokh Razmju wraz z profesorem Nicholasem Sims-Williamsem z Uniwersytetu Londyńskiego, specjalizującym się w językach starożytnych, próbują odczytać pozostałą część odkrytej inskrypcji, w której kilka linijek tekstu nosi ślady uszkodzeń. JOT
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM